HISTORIE AMERICKÝCH KAMEN

Americká kamna se vyráběla od 2.pol. 19. století až do 1.pol. 20. století a ve své době znamenala převrat v oblasti vytápění.

"Americká" byla nazývána podle země původu, přestože většina kamen které se na našem trhu dochovaly jsou české výroby. Některé se vyrobila v Americe, ale většina kamen na českém trhu je české výroby v licenci.

Byla konstruována tak, aby umožňovala vytápění obvykle celého bytu z jedné místnosti po celou topnou sezónu bez vyhasnutí ohně. Výhřevnost kamen se pohybovala od 100 do 800 m3 a systém regulace tepla komínovou, protitahovou a vzduchovou záklopkou umožňoval velmi citlivou regulaci hoření.

Slídovými okénky byla zajištěna kontrola stavu ohně bez nutnosti otvírání dvířek.

V amerických kamnech se topilo koksem nebo antracitem, což zaručovalo vysokou výhřevnost  a dokonalé spálení paliva. Kamna se zasypávala palivem shora a vydržela na jedno naplnění hořet bez problémů několik hodin.

Dnes se v nich topí buď koksem, dřevěnými briketami nebo dřevem, a to podle toho jak často a jak dlouho chceme v kamnech topit.

Americká kamna byla používána nejen k vyhřívání domácností, ale díky svému vzhledu plnila také funkci dekorativní. Společně s dalším příslušenstvím např. soupravou nářadí, uhlákem a předložkou před kamna byla ozdobou nejedné domácnosti.

Krása amerických kamen vynikne ještě více ve stylově zařízených interiérech domácností, chalup, restaurací, kaváren a penzionů.

Společně se stylovým nábytkem se americká kamna stávají nepřehlédnutelným doplňkem.